Jak Kurdowie się organizują?
Dążenie Kurdów do uzyskania autonomii lub niepodległości przybiera różne formy, w zależności od sytuacji politycznej w kraju, w którym żyją.
Turcja
W Turcji kurdyjskie dążenia niepodległościowe są jednymi z najbardziej nasilonych, lecz także najmocniej represjonowanych. Przez lata tureckie władze prowadziły politykę asymilacyjną wobec Kurdów, a ich język i kultura były zakazane. Sytuacja zaczęła się zmieniać pod koniec XX wieku, ale konflikt między tureckim rządem a Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) nadal trwa, mimo różnych prób zawarcia rozejmu. PKK to organizacja polityczno-militarna, która walczy o większe prawa dla Kurdów w Turcji, a także o autonomię lub niezależność.
Iran
Kurdowie w Iranie doświadczają ograniczeń podobnych do tych w Turcji. Ich dążenia do autonomii są silnie kontrolowane przez władze irańskie, a wszelkie próby zorganizowania się politycznie lub zbrojnie są tłumione.
Irak
Region Kurdystanu w Iraku jest najbardziej rozwiniętą formą autonomii kurdyjskiej. Od czasu upadku reżimu Saddama Husajna i ustanowienia nowego systemu politycznego w Iraku, Kurdowie w irackim Kurdystanie zyskali autonomię, mają własny parlament, siły zbrojne (Peszmergów) oraz kontrolują wiele zasobów, w tym ropę naftową.
W 2017 roku odbyło się referendum w sprawie niepodległości Kurdystanu, w którym zdecydowana większość głosujących poparła separację. Jednak iracki rząd, a także społeczność międzynarodowa, nie uznały wyników tego referendum.
Syria
Konflikt zbrojny w Syrii dał Kurdom możliwość przejęcia kontroli nad północnymi terenami kraju, które nazwano Rożawą. Chociaż nie jest to państwo w pełnym tego słowa znaczeniu, Rożawa jest de facto autonomicznym obszarem z własnymi strukturami zarządzania.
Kurdowie w Syrii stworzyli tam system demokratyczny, oparty na zasadach równości i współpracy między różnymi grupami etnicznymi i religijnymi.